Pomysły na sylaby ze starszakami cz. 2

Podziel się wpisem z innymi!

STATKI2(2)

Uwaga na sylaby 😉

Tak jak się pewnie domyśliłaś, widząc post pt. Pomysły na sylaby ze starszaki cz. 1, będzie druga część tego wpisu 😉 A jak zobaczyłam ilu osobom się to spodobało i ile osób to udostępniło, to mam jeszcze większą motywację, żeby pokazać Ci kolejne dwa pomysły na sylaby ze starszakami. Zapraszam!

SYLABY

Statki sylabowe

Zapewne grałaś w statki. Wiesz, że każdy zawodnik potrzebuje dwie plansze o rozmiarach 10 x 10 kratek. Pozmieniałam trochę te standardy i plansza do gry w Statki Sylabowe wygląda tak:

plansza 2 statki

lub tak:

plansza 1 statki

Którą z nich wybierzesz zależy od Ciebie.

Oczywiście, kiedy wybierzesz planszę 1 lub 2 musisz pamiętać, że każdy zawodnik ma po dwie takie same plansze. Na jednej ustawia swoje statki, które ma zestrzelić przeciwnik, a na drugiej zaznacza swoje strzały w statki przeciwnika.

Na tych planszach zmieszczą się następujące statki: 

  • 4 statki z jednym masztem = 1 sylaba,
  • 2 statki z dwoma masztami = 2 sylaby,
  • 2 statki z trzema masztami = 3 sylaby.

Wiem, że liczba statków jest inna, niż w standardowej rozgrywce w grze Statki, ale chodzi o to, że statki nie mogą stykać się rogami. Zmniejszając planszę, musiałam zmniejszyć liczbę statków.

Przykładowe rozmieszczenie statków na planszy wygląda tak:

Statki romiszczenie

Aby niecelny strzał dziecka nie był zmarnowany powinnaś przygotować w pojemniku kartoniki z ćwiczonymi sylabami. Kiedy dziecko usłyszy pudło, bo nie trafiło w żaden statek, losuje kartonik z sylabą. Gra ukradnie trochę czasu z zajęć ale kradzież jest uzasadniona i pożyteczna 🙂

SYLABY

Zaszyfrowane wyrazy

Kolejnym pomysłem na sylaby ze starszakami jest taka tabelka:

SZYFR

W losowo wybrane pola wpisujesz sylaby, z których powstaną słowa i pseudowyrazy. Popatrz:

PRZYKŁAD

  1. 1A + 5U + 8A + 1Y + 8U =
  2. 4O + 7Y + 8E =
  3. 3O + AY =
  4. A5 + 3U + 9Y =
  5. 7U + 2E + 4E =
  6. 9I + 1U =

I tak dalej. Przykładów, wyrazów i pseudowyrazów może być całe mnóstwo. Do wyrazów, które mają znaczenie dobrze jest opracować obrazki, żeby dziecko mogło je znaleźć, kiedy rozszyfruje kod 🙂

 Podsumowanie

Przez ostatnie dwa wpisy pokazałam Ci jak ćwiczę sylaby ze starszymi dzieciakami. Może Ty masz jakieś ciekawe pomysły na to jak zaciekawić starszaka sylabami i chcesz o tym napisać. Może znasz jakieś warte polecenia pomoce, które dobrze byłoby mieć w swoim zbiorze. Odezwij się koniecznie w komentarzu.

Jeżeli chcesz pobrać gotowe szablony do Statków sylabowych i Zaszyfrowanych Wyrazów, klikaj śmiało tutaj… 🙂

Udanej zabawy!

Podziel się wpisem z innymi!

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *