Terapia afazji? Słowniczek ICOON przychodzi z pomocą.

Podziel się wpisem z innymi!

źródło: www.icoon-book.com

Terapia afazji.

Czy zastanawialiście się co łączy osobę podróżującą po świecie z osobą dotkniętą afazją luz z osobą po zabiegu laryngektomii? Ja w sumie też jakiś czas temu nie znałabym odpowiedzi mimo, że terapia afazji to część moich „obowiązków”. Okazuje się, że te osoby pomimo wielu różnic mają ze sobą jednak trochę wspólnego. A odpowiedzią na to pytanie jest…

Obrazkowy słowniczek (ICOON Global picture dictionary)

Jest to wyrób niemiecki. Producent zadbał o to, by słownik nie zajmował dużo miejsca, był poręczny i niepodatny na zniszczenia. Większość słowników proponowanych przez firmę jest, pod względem treści podobna, ale isnieje wiele skórek słowników. W wariantach kolorystycznych dla pań i panów. Nowością jest wersja elektroniczna.

Słownik podzielony jest na 12 działów (ubrania, higiena, zdrowie, pieniądze, wolny czas, wyposażenie, przepisy prawne, wykroczenia i sprzęt biurowy (nie wiem dlaczego akurat takie tematyki połączyli razem :)), podróż, rozmiary, emocje, jedzenie i świat). Każdy z nich jest szczegółowo ilustrowany. Czasem pojawiają się bardzo proste napisy w języku angielskim, ale to rzadkość w tym słowniku.

ICOON dla osoby podróżującej

Jest to pierwotny zamysł producenta. Gdy wybieracie się na krańce ziemi, nie czujecie się pewnie w języku kraju, do którego jedziecie lub opanowanie wszystkich niezbędnych słów nie jest wykonalne w krótkim czasie, ten słownik jest własnie dla Was. Znajdziecie w nim wiele plansz, które ułatwią komunikację w przypadku złego stanu zdrowia, ugryzienia przez węża, problemów z samochodem, żaglówką. Słowniczek ICOON ułatwi Wam zakup owoców, warzyw, mięsa na targu lub w sklepie. Będziecie mógli zapytać o drogę do np. kościoła, meczetu, sklepu z elektroniką. Dowiecie się czy rozmiar 13,5 to europejski rozmiar 26 czy 31. Dzięki niemu uzyskacie informację co dosaniecie w restauracji na obiad :), a także będziecie mogli zamówić sok ananasowy z kostkami lodu. Prawda, że przydatny?

ICOON dla osoby z afazją
(Terapia afazji z ICOON’em)

Osób cierpiących na afazję jest bardzo dużo, choć na co dzień ich nie widać. W sumie każdemu może się to przytrafić. Nie jest to przypadłość przypisana tylko ludziom straszym, u których afazja (w różnej postaci) występuje na skutek wylewu, udaru mózgu. Dotyka ona także osoby młode, które doznały urazu mózgu. Czasem nie ma możliwości odbudowania utraconej zdolności komunikowania się za pomocą mowy werbalnej. Wtedy można zastosować właśnie ten słownik. Bardzo przydatne są uproszczone, lecz nie infantyle, rysunki lub całe kolorowe plansze z fotografiami np. produktów spożywczych. Osoba, która rozumie pytania, ale nie jest w stanie odpowiedzieć na nie słowem, może po prostu wskazać odpowiedni obrazek. Na rynku pomocy logopedycznych są materiały z ćwiczeniami dla osób z afazją, ale mało jest środków pomocniczych, które pomogą pacjentowi zrobić zakupy, zapytać o bankomat, określić czy coś mu się podoba, czy jest stare, a może miękkie bez używania słów w życiu codziennym. Ten słownik przyda się także dla osób z afazją całkowitą, czyli osób, które nie rozumieją mowy i nie mówią, ale często potrafią określić co chcą, np. rysując przedmioty.

ICOON dla osób po zabiegu laryngektomii

Zabieg laryngektomii polega na całkowitym usunięcie krtani, co uniemożliwia posługiwanie się mową taką, jak przed operacją. Doświadczenie pracy z takimi osobomi pokazało mi, że większość z nich w pierwszych miesiącach po operacji wycofuje się z komunikowania się ze światem lub próbują to robić za pomocą słów zapisywanych na kartkach. Jest to dla nich bardzo deprymujące i męczące. Dlatego na okres, gdy uczą się dopiero mowy przełykowej ten obrazkowy słowniczek mógłby się im bardzo przydać. Głównym powodem jest pozostanie w kontakcie z innymi ludźmi oraz to, że słownik jest praktyczniejszy niż stos kartek i długopis.

Podsumowanie

Trochę pozachwalam…

Moim zdaniem słowniczek obrazkowy ICOON przyda się w terapii logopedycznej osób z afazją lub po laryngektomi. Na jego podstawie można tworzyć ciekawe zajęcia logopedyczne – zarówno indywidualne jak i grupowe. Choć sądzę, że najlepiej sprawdzi podczas „pracy w terenie„. Słownik uatrakcyjni terapię oraz da pacjentowi przekonanie, że może się on komunikować z innymi ludźmi bez słów. A takie przeświadczenie jest naprawdę bardzo ważnym aspektem psychologicznym.

Trochę pomarudzę…

Dużą wadą tego słownika są dość małe, jak dla osób z problemami, obrazki i ograniczona liczba zilustrowanych czasowników. Słowniczek obrazkowy ICOON powstawał z myślą o osobach podróżujących, więc i słownictwo jest w nim iście wakacyjno – podróżnicze.

ICOON

Zapraszam do podejrzenia ICOON’a. Podpięłam link do wersji w okładce różowej, ale dokładnie takie sama obrazki można znaleźć w „siwym” wydaniu, które posiadam. Zachęcam także do zapoznania się z tym słownikiem obrazkowym. Jest on bardziej złożony i rozbudowany niż ICOON, ale właśnie przez to godny uwagi.

Także zachęcam Was do podróżowania i pracy z obrazkowym słowniczkiem ICOON. Zanim jednak spakujecie się na wyjazd lub na kolejne zajęcia logopedyczne podzielcie się ze mną swoimi spostrzeżeniami zostawiając komentarz 🙂

[newsletter_form form=”1″]

Podziel się wpisem z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *