Wady wymowy – świąteczny sposób na ćwiczenia.

Podziel się wpisem z innymi!

wady wymowy

 

Wady wymowy

Po tym poście, dostałam o Was sporo pytań czy ja w ogóle pracuję nad wadami wymowy z „moimi dziećmi”, a jeśli tak, to jak?

Otóż, tak pracuję. Czasem dziecko przychodzi tylko (aż) po to, czasem praca nad wymową zaczyna się po jakimiś czasie trwania terapii, wszystko zależy od dziecka, przypadku, potrzeb, możliwości, itd.

Dziś pokażę jeden z pomysłów na utrwalenie głosek [s, z, c] w wyrazach i prostych zdaniach. Jak zobaczysz, słowa są bliskie dziecku.
Warto dodać, że w taki sposób pracuję z dziećmi w normie intelektualnej, których język polski jest na „fajnym poziomie”. Czyli dziecko m. in. mówi (!) po polsku, zna sporo słów, buduje zadania gramatycznie poprawne, używa czasów.

Ps. Nie pcham się w pracę, w typowy sposób, nad wymową, gdy dziecko nie mówi płynnie po polsku. Ale o tym już pisałam, więc się powtarzać nie będę.

Zapraszam! 

Wady wymowy – świąteczne ćwiczenia!

Najpierw przygotowuję obrazki (te są akurat z Wydawnictwa Aleksander) i podpisy do nich.

Rozkładam przed dzieckiem obrazki. Następnie pokazuje 1 podpis. Czytam go lub nie w zależności od tego czy dziecko czyta już po polsku czy jeszcze nie. Jego zadaniem jest wskazać właściwy obrazek i powtórzyć wyraz.

wada-wymowy-1

Kolejno „zaliczone” słowa składa na pół, o tak:

wada-wymowy-2

Potem dostaje klej i po ponownym powtórzeniu słowa oraz ułożeniu z nim zdania, wkleja powstałe paski w taki sposób do swojego zeszytu:

wada-wymowy-3

Kolejny krok, to mazaki oraz kredki. Dzięki nim powstaje takie cudo 🙂

wada-wymowy-4

Już na sam koniec ćwiczenie fleksji, które zawsze się przydają. Zaklejamy podpisy pod wszystkimi (!) obrazkami. Zadaję dziecku zagadkę…

wada-wymowy-5

Gdy chcesz być zdrowa powinnaś jeść dużo…;

W niedzielę była bardzo ładna pogoda, dlatego rodzice zabrali Zuzkę na spacer do…

Kiedy jadę na wycieczkę wszystkie rzeczy wkładam do mojego…

Itd. 🙂

Podsumowanie

Pomysł sprawdzony, działa. Dzieciaki zadowolone 🙂 Co mnie najbardziej zdziwiło to to, że zarówno chłopcy i dziewczynki chętnie tworzą takie prace.

 

Podziel się wpisem z innymi!

3 Comments

  1. Hej, stawiam swoje pierwsze kroki jeżeli chodzi o logopedię, ostatnio strona o mnie została opublikowana w internecie: http://www.logopedaglogow.pl. Dziękuję to najbardziej chciałam Ci napisać, bo śledzę Twojego posta już od jakiegoś czasu. Bardzo mnie wciągnęło śledzenie Twoich wpisów, bo są takie wesołe i przyjemnie się je czyta.
    Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *