Hit sezonu zimowego! Pająk, muchy i samogłoski!

Podziel się wpisem z innymi!

logopasja samogłoski

Pająk, muchy i samogłoski!

Co mają wspólnego pająk i muchy z zimą?! Wiem, wiem, takie pytanie nasuwa się pierwsze. A jednak mają 🙂 W UK pająki i ich temat pojawiania się w domu w okresie jesień – zima to standard. Na początku trochę się wzdrygałam widząc pająka z grubymi, włochatymi nogami o wielkości 2, 5 – 3 cm np. w sypialni czy w łazience. Teraz nie mam z tym problemu – papier i za okno 😉
Ale nie o ciekawostkach biologicznych chcę dziś pisać.

Jesteś ciekawa o co chodzi z pająkiem, muchami, zimą i samogłoskami? Zapraszam!

Pająk, muchy i samogłoski!

Pająk

Otóż tak, pająk 🙂 Wygląda o tak:

Rękawiczka z 5 palcami (inna nie robi takiego wrażenia) – i to te powiązanie z zimą, eh… 🙂 Pająk znany dobrze osobom, które spotkały się z moją pierwszą autorska pomocą. Zalaminowałam go, wycięłam, przedziurawiłam dziurkaczem, przewlekłam gumkę i gotowe!

Muchy

Podobnie, pochodzą z powyższej pomocy. Ich imiona, akurat w tym przykładzie, to samogłoski – czyli początek nauki czytania. Ale na dobrą sprawę muchy to mogą być sylaby z późniejszych paradygmatów, wyrazy, mogą mieć na skrzydłach przyklejone obrazki – terapia głosek. Jak to się mówi: „Hulaj dusza piekła nie ma” – materiał uniwersalny. Wszystko zależy od Ciebie!

Zabawa polega na tym, że nasz bohater – pająk, je muchy o imieniu, w tym przypadku: A, O, E, itd.

Ćwiczenie proste, łatwe w przygotowaniu. Polega na podawaniu odpowiednich kartoników. Banał! A jednak emocje są większe i dzieciaki uwielbiają działanie z pająkiem. No i ten efekt owłosionych, miękkich nóg pająka, bezcenny 🙂

Ps. Przy starszych dzieciach lub dzieciakach w normie warto wprowadzić drugiego pająka, którym będzie terapeuta lub drugie dziecko na zajęciach. Rywalizacja podniesie jeszcze bardziej poziom adrenaliny i emocji w działaniu. A za tym idzie lepsza koncentracja na materiale i zapamiętywanie go! 

Podsumowanie

Tak jak już wspomniałam, zabawa prosta, łatwa do opracowania, pająka i muchy chyba każdy narysuje, co nie? 🙂 Co chcecie możecie na tym mechanizmie ćwiczenia trenować!

Także powodzenia!

P.S. Po więcej kreatywnych pomysłów na zajęcia logopedyczne zapraszam tutaj 🙂

Koniec 🙂


logopasja-after-content
Logopedo, mam dla Ciebie bezpłatne materiały terapeutyczne
Rodzicu, zapraszam na bezpłatną konsultację


Podziel się wpisem z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *