Europa. Ojczyzna naszych ojczyzn – Recenzja (2).

Podziel się wpisem z innymi!

europa

 

Europa. Ojczyzna naszych ojczyzn.

Ostatnio dotarła do mnie paczka z Wydawnictwa Harmonia, w której znalazłam niepozornie wyglądającą pomoc, jednak gdy się z nią zapoznałam okazało się, że w mojej emigracyjnej pracy jest to prawdziwy skarb. Przede wszystkim dlatego, że starsze dzieciaki, które potrafią juz czytać lubią mieć ciekawy materiał do trenowania tej umiejętności. Jasne, że najlepiej jest czytać o Gwiezdnych Wojnach, Przygodach Minionków lub snach Elzy ale ile można? 😉 Z pomocą nadciąga pomoc pt. Europa. Ojczyzna naszych ojczyzn!

Coraz częściej dzieci, z którymi współpracuję dużo podróżują z rodzicami po Europie. Na wakacje latają m.in. do Polski, zimą odwiedzają Włochy lub Norwegię, żeby pojeździć na nartach lub ulepić bałwana, podczas majowej przerwy w szkole lecą do Grecji, żeby złapać więcej słońca niż w Anglii. Na codzień mają kolegów i koleżanki, których rodzice pochodzą np. z Holandii lub Bułgarii. To normalne sytuacje i tutaj nikt się temu nie dziwi.

Dla mnie umiejętność czytania ze zrozumieniem jest bardzo ważna, podczas pracy z dzieciakami. Obojętnie czy odbywa się to na pojedynczych wyrazach, czy prostych zdaniach czy całych tekstach, napisanych czcionką szeryfową, czyli taką, która jest najczęściej wykorzystywana w książkach papierowych 😉

Europa. Ojczyzna naszych ojczyzn.

Co jest w środku?

Jest to tylko przykładowa karta pracy. Takich kart jest aż 38. Każda z nich skonstruowana jest podobnie. W opisie kraju znajduje się jego położenie, ukształtowanie terenu, stolica, języki urzędowe, ustrój, ciekawe zabytki a także informacje o liczbie mieszkańców kraju, o tym, jak wygląda flaga, czy należy ono do UE, jakich ma najbliższych sąsiadów oraz inne godne uwagi ciekawostki o państwie.

Europa. Ojczyzna naszych ojczyzn 1

Dodatkowo…

na końcu materiałów znajdują się różnego rodzaju zadania, które podsumowują lub rozszerzają informacje o państwach w zupełnie inny sposób. Np. dziecku musi dopasować zabytek do miasta i kraju:

Europa. Ojczyzna naszych ojczyzn 3

lub przyporządkować przedmiot / budowlę z krajem, z którym się kojarzy:

Europa. Ojczyzna naszych ojczyzn 4

albo połączyć znaną osobę z jej narodowością:

Europa. Ojczyzna naszych ojczyzn 2

oraz jeszcze wiele innych kart pracy!

Podsumowanie

Moim zdaniem… Europa. Ojczyzna naszych ojczyzn jest przydatna w pracy z dziećmi, które potrafią czytać już bardzo dobrze. Ja wykorzystuję tę pomoc na zajęciach z 8, 9 – latkami i starszymi dzieciakami, które trenują czytanie ze zrozumieniem na tekstach, które przekazują im też konkretne informacje, do wykorzystania w życiu codziennym. Jasne, że skupiam się wtedy na krajach dziecku najbliższych lub tych, które z różnych względów je interesują. 

Teksty nadają się dla dzieci dwujęzycznych, ponieważ nie są naszpikowane trudnym, specjalistycznym słownictwem. A gdy pojawia się w treści skomplikowany wyraz lub nazwa własna, np. jakiejś potrawy, jest od razu tłumaczona. Zresztą nic przecież nie stoi na przeszkodzie, żeby nauczyciel przygotował się do tłumaczenia problematycznych zwrotów, prawda? 🙂

Uważam, że na lekcjach geografii jako wstęp do lekcji lub jako podsumowanie najważniejszych informacji o danym kraju, te karty również się przydadzą, choć nauczycielem geografii nie jestem 😉

[newsletter_form form=”1″]

Koniec 🙂


logopasja-after-content
Logopedo, mam dla Ciebie bezpłatne materiały terapeutyczne
Rodzicu, zapraszam na bezpłatną konsultację


Podziel się wpisem z innymi!

One Comment

  1. Dziękuję za e- booka i za Twoją otwartość na innych logopedów. Gratuluję ciekawych pomysłów! Na pewno będę tu zaglądać:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *